Eylül'06

By bultenadmin on 22 April 2009

  • Güz Dönemi BİDB Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri başlıyor...

Her dönem Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için düzenlenen "Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri", 2006 - 2007 Güz dönemine hazırlanıyor. Tüm öğrenci ve personelimize açık ve ücretsiz olan eğitimlerimiz, canlı yayın ve kayıtlar hakkında detayli bilgiye http://seminer.cc.metu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Akıllı Sınıf, Kullanıcıları Etkileşimli Bir Ortamda Buluşturmaya Devam Ediyor...

Akıllı Sınıf video konferans teknolojisi ile yapılandırılmış, fiziksel olarak farklı mekanlarda bulunan eğitmen ile katılımcıları etkileşimli ortamda birleştiren bir yapıdır. Yer olarak Fizik Bölümü zemin katında bulunan Akıllı Sınıfta, eğitmen hariç 32 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır ve bunlardan 16 kişi de sınıftaki mevcut dizüstü bilgisayarlardan faydalanabilmektedir. Akıllı Sınıfta bulunan video konferans sistemi ile dünyanın herhangi bir yerinde bulunan benzer teknolojiye sahip sınıflarla ortak dersler işlenebilmekte, seminerler verilebilmekte ve jüriler yapılabilmektedir. Yapılan dersler, seminerler, sunumlar ve toplantılar internet üzerinden tüm yerleşkeye yayınlanabilmekte, dijital ortamda kaydedilebilmekte ve arşivlenebilmektedir. Mevcut bilgisayarlar sayesinde katılımcılar ders esnasında bilgisayar ortamında öğrendiklerini uygulayabilmektedir. Ayrıntılı bilgiye http://akillisinif.bidb.odtu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Webmail2 : Alternatif Webmail Arayüzü

Merkezi sunucular üzerinde verilmekte olan elektronik posta servislerine, ODTÜ içi ve ODTÜ dışından herhangi bir web tarayıcısı (Netscape, Internet Explorer, Mozilla Firefox vb.) aracılığıyla erişilebilmesini sağlayan Webmail servisimizin yoğun kullanımı ve kullanıcılarımızdan gelen geri bildirimler göz önüne alınarak 25.11.2005 tarihinde yeni bir webmail uygulaması kullanıma açılmıştır. Webmail2 adıyla servis veren bu uygulamanın Webmail'e göre bazı avantajları bulunmaktadır. Bu avantajlar hakkında bilgiye ve kullanım kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız.

  • İnsan Bilgisayar Etkileşimi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı kullanıcıların hizmetinde... 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na bağlı olarak kurulan İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı Haziran ayında hizmete açılmıştır. İBE laboratuvarı etkileşimli teknolojilerin (web siteleri ve diğer bilgisayar yazılımları gibi) tasarımı, uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla kurulmuş, akademik amaçlı araştırmalara ortam sağlayan, kamu ve özel sektör ile işbirliği yaparak daha kullanılabilir arayüzler geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen, ses ve görüntü sistemi ile donatılmış test ve kontrol odası olmak üzere 2 odadan oluşan yüksek teknolojiye sahip bir laboratuvardır. Daha ayrıntılı bilgiye http://ibe.bidb.odtu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • Online Dolandırıcılık Amaçlı E-postalara Dikkat!!!

Online dolandırıcılılık, e-posta veya web siteleri aracılığıyla kullanıcıların kişisel bilgilerinin kötü amaçlarla toplanmasıdır. Kurumsal web siteleri sahipleri genel olarak kullanıcılarının kişisel bilgilerini (şifre, kredi kartı numarası, hesap numaraları gibi) e-posta aracılığıyla istemezler. Bu nedenle kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara cevap vermeyiniz. Orjinallerine çok benzeyen siteler yapılarak ve e-postalar aracılığı ile kullanıcıları bu sitelere yönlendirerek ekrandaki alanların doldurulması hedeflenmektedir. Bu nedenle önemli bilgileri ilgili alanlara girmeden önce sitenin orjinalliğinden emin olmak için • bağlantısı verilen adres ile adres satırındaki adresin aynı olmasına, • yönlendirilen sayfada sağ alt köşede bulanan kilit düğmesine tıklanılarak güvenlik sertifikasında bulunan adresle adres satırındaki adresin aynı olmasına dikkat edilmelidir. Daha ayrıntılı bilgi http:// www.bidb.odtu.edu.tr adresinde "Sıkça Sorulanlar" bağlantısında "Virüsler ve Bilgi Güvenliği" başlığı altında " Yanıltıcı nitelikte, kişisel bilgilerin elde edilmesi amacına yönelik gönderilen e-postalar neler olabilir, nelere dikkat edilmeli? " sorusuna verilen cevaptan ulaşabilirsiniz.

  • JAWS 7.0 yazılım lisansı kullanıma sunuldu...

Görme engelli veya görme kusurlu bilgisayar kullanıcılarının geniş çeşitlilikte bilgiye, eğitimsel ve mesleki uygulamalara erişimin sağlayan Freedom Scientific tarafından geliştirilen yardımcı teknoloji yazılımı lisansı alınmıştır. Ayrıntılı bilgiye http://yazilim.bidb.odtu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  • ODTÜ Yerleşkesinde Kablosuz Ağ Bağlantısı...

ODTÜ yerleşkesi içinde, IEEE 802.11b ve 802.11g standartlarında, kablosuz ağ altyapısı bulunmaktadır. ODTÜ Yerleşkesi'nde kurulu olan kablosuz alan ağlarında MAC adresi bazlı kimlik doğrulama sistemi çalışmaktadır. Kablosuz ağa bağlanmak isteyen kullanıcıların, kablosuz kartlarının MAC adreslerini, http://netregister.cc.metu.edu.tr adresine kullanıcı kodu ve şifresi ile giriş yapılarak sisteme tanıtmaları gerekmektedir. Tanıtma işleminden hemen sonra kullanıcı, kablosuz ağ erişimine sahip olabilecektir. Kütüphane ve Kültür ve Kongre Merkezi'nde koordinatörlüklerce kimlik karşılığı kablosuz ağ kartı ödünç verilmektedir. Ödünç verilen kartlar, kimlik doğrulama sistemimize daha önceden tanıtıldığı için ağa sorunsuz olarak erişim sağlayabilmektedirler. Kablosuz ağ bağlantısıyla ilgili gerekli bilgi ve açıklamaya aşağıdaki adresten ulaşılabilir. http://netregister.cc.metu.edu.tr