Eylül'12

By bultenadmin on 05 September 2012

Yeni SSL Sertifikaları İşletime Alındı...

Web tarayıcı programlar ile BİDB'nin sunduğu servislere şifrelenmiş güvenli veri iletişiminin sağlanması için bir yetkiledirme 'SSL (Secure Socket Layer)' sertifika sistemi kullanılmaktadır. Bu sertifika sistemiyle, ziyaret edilen sayfaların gerçekten BİDB'nin sunduğu servisler olduğu web tarayıcı programlar tarafından onaylanmakta ve veri iletişimi güvenli hale getirilmektedir.

Sunulan web sayfalarının işletiminde BİDB tarafından üretilen ve kullanıcılarımızın METU-CA kök sertifikası olarak bilgisayarlarına yüklediği sertifikalar yerine tüm dünyada geçerli olan bir sertifika otoritesi tarafından yetkilendirilmiş olan nitelikli sertifika kullanımına geçilmiştir. Bu değişiklik sonrası kullanım dışı olan METU-CA kök sertifikası ile ilgili olarak kullanıcılarımızın herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir. 

Uygulamanın ardından BİDB tarafından işletimi yapılan web sayfalarında sertifika uyarısı çıkması durumunda, sertifika uyarısı alan kullanıcılarımızın bilgi güvenliği açısından ilgili sayfalara giriş yapmaması, özel bilgilerini paylaşmaması ve ilgili sayfayı hot-line@metu.edu.tr e-posta adresine bildirmesini önemle rica ederiz.

 

ODTÜ Kurumsal Web Sitesi ve Sosyal Ağ Sayfaları Gelişmeye Devam Ediyor...

ODTÜ mensupları ve ODTÜ'yü tanımak ya da yakından takip etmek isteyenlerle sosyal ağlar üzerinden de paylaşım ve etkileşimde bulunulabilmesi amacıyla açılan ODTÜ kurumsal Facebook, Twitter ve YouTube sayfaları, yayında olduğu 1 yıl içerisinde artan oranda kullanıcı tarafından takip edilmiştir.

* ODTÜ Facebook Sayfası: http://www.facebook.com/MiddleEastTechnicalUniversity
* ODTÜ Twitter Sayfası: http://twitter.com/METU_ODTU
* ODTÜ YouTube Sayfası: http://www.youtube.com/middleastechuniv

Bu sayfaları beğenerek veya sayfalara abone olarak içeriklerini takip etmek mümkündür. Ayrıca, sosyal ağlar ile ilgili oluşturulan bilgilendirme sayfasına da http://www.metu.edu.tr/tr/sosyalaglar adresinden erişilebilmektedir.

Eylül ayı başı itibarıyla, ODTÜ Facebook sayfasının takipçi sayısı 8.131; ODTÜ Twitter sayfasının takipçi sayısı 7.102; ODTÜ Youtube sayfasının abone sayısı ise 249'dur.

ODTÜ kurumsal sosyal ağ sayfaları ile ilgili geliştirme çalışmalarına, iletilen görüş ve öneriler de dikkate alınarak devam edilmektedir. Sosyal ağlarla ilgili her türlü geribildirim cc-ig@metu.edu.tr adresine iletilebilir.
 

Kablosuz Ağ Kayıt Sisteminde Yeni Özellikler Devreye Alındı...

Kablosuz ağ servisi yönetiminde yıl içerisinde kullanıcılarımızdan gelen talepler ve güncel ihtiyaçlar doğrultusunda bazı yeni özellikler devreye alınmıştır. http://netregister.metu.edu.tr adresinde yer alan kablosuz ağ yetkilendirme sayfası, yerleşke dışından da erişilebilecek ve kayıt yapılabilecek hale getirilmiştir. 

Tüm personelimizin süre kısıtlaması olmaksızın kaydedebileceği cihaz sayısı 4'den 10'a yükseltilmiş, süre kısıtı olmadan yapılan kayıtların yanında, 10 adede kadar süreli (misafir) kayıt yapabilmesine de olanak tanınmıştır. Bu kayıtların geçerliliği 3 veya 6 saat olabileceği gibi 1, 3, 7, 15 ve 30 gün olarak da seçilebilecektir.

Kablosuz ağ servisi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için http://bidb.metu.edu.tr/c89-kablosuz-ag-servisleri adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Uzak Masaüstü Erişiminde Uygulama Değişiklikleri Yapıldı...

Uzak masaüstü bağlantısı birçok işletim sistemi tarafından desteklenen ve İnternet üzerinden bir bilgisayara bağlanıp, tüm kaynaklarını bilgisayarın başındaymış gibi kullanılabilmesine olanak veren bir uygulamadır.

Kullanıcılarımız çeşitli nedenler ile yerleşke içerisinde bulunan cihazlarına uzaktan bağlanma ihtiyacı duymakla beraber, uzak masaüstü bağlantısı güvenlik zaafiyetlerinden dolayı yerleşke ağında sorunlara neden olabilmektedir. Bu durum hem BİDB hem de kullanıcılar tarafından bazı güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu kılmaktadır. Yerleşke dışından uzak masaüstü bağlantısı kullanmak isteyen kullanıcılarımızın varsayılan port olan 3389 yerine başka bir port kullanması gerekmektedir. Bu ayarlamaların Microsoft İşletim sistemleri için nasıl yapılacağı
http://faq.cc.metu.edu.tr/index.php?yanit=388&lnk=ayrinti_sonuc
adresinde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

Buna ek olarak kullanıcılarımızın aşağıdaki noktaları da dikkate almalarını öneririz;

 - Şifrelerin olabildiğince karmaşık (büyük, küçük harf, numara, özel karakter içerecek ve en az 8 karakter olacak şekilde) oluşturulması,
 - Uzak masaüstü bağlantısı yapabilecek IP adreslerinin belli olması ve bunların dışındakilere izin verilmemesi,
 - Uzak masaüstü için ayrı bir kullanıcı hesabı oluşturulması ve bu hesabın yönetici yetkilerine sahip olmaması,
 - Uzak masaüstü bağlantısının kullanılmayacağı zamanlarda kapalı tutulması veya cihazın kapatılması.

 

Elektronik Doküman Yönetim Sisteminde (EDYS) Yeni Uygulamalar Başlatıldı...

2012 yılı boyunca EDYS'de yeni uygulamalar devreye alınmıştır.

1. Dönem çalışmaları kapsamında aktif olarak EDYS'de form olarak Bakım Onarım Formu, Misafirhane Talep Formu, Taşıt İstem Formu, Makale Yayın Ödülü Talep Formu ve Kitap Yayın Ödülü Talep Formu kullanılmaktadır. Rapor olarak kullanılan formların birim bazında, kullanıcı bazında ve üretilen evrak bazında istatiksel raporlarından faydalanılmaktadır.

2. Dönem kapsamında Gelen/Giden evrakları içeren Evrak Modülünün devreye alınması yönünde faaliyetler sürmektedir. Bu kapsamda eğitim ve uygulama çalışmaları başlamıştır. Tüm personelimizin kullanımına sunulacak olan Personel Yıllık ve Mazeret İzin Formları'nın EDYS üzerinde uygulamaya alınması çalışmaları devam etmektedir. 
 

Akıllı Kart Uygulamalarında İyileştirme Çalışmaları Yapılıyor...

 

Akıllı Kart Projesi kapsamında kullanıcıların hesap ödeme işlemlerini akıllı kimlik kartları ile daha rahat bir şekilde yapabilmelerini sağlamak için iyileştirme çalışmalarına başlanmıştır.

Kafeterya alt ve üst katta bulunan turnikelerin yerleşiminde düzenleme yapılarak turnikelerin bulunduğu bölge ön tarafa çekilmiş ayrıca sayıları her bir kat için 2’den 4’e yükseltilmiştir. Kafeterya’da bulunan nakit yükleme noktasına ise yeni bir cihaz daha eklenerek nakit yükleme noktası sayısı 2’den 3’e yükseltilmiştir. Para yükleme işleminin kullanıcılarımız tarafından daha kolay ve kısa sürede yapılması amacıyla, nakit yükleme noktası ve Cüzdanmatik cihazlarının kafeterya alt kat yerleşim düzeninde de değişiklikler yapılmıştır.

Önümüzdeki dönem içerisinde tamamlanması planlanan çalışmalar kapsamında kampüs genelinde bulunan akıllı kart ile ödeme noktalarının altyapısının yenilenmesine ve POS cihazı tabanlı yeni bir sistem kademeli olarak devreye alınmasına başlanmıştır.  Yeni sistem ile  harcamaların iletilmesi ve raporlanması altyapısında iyileştirmelere gidilmiştir. Kurulacak sistemin kullanıcılara kredi kartı ile de ödeme seçeneği sunması hedeflenmekte, bu yönde çalışmalar devam etmektedir.

Akıllı Kart kullanımı ile ilgili detaylı bilgiye içeriği yenilenen http://www.smartcard.metu.edu.tr/ adresi üzerinden erişilebilir.

 

Yerleşke Dışından Kütüphane Kaynaklarına Ulaşım Süresi Uzatıldı...

Kullanıcılarımızdan gelen talepler doğrultusunda yerleşke dışından kütüphane kaynaklarına ulaşmak için kullanılan önbellekleme servisinde değişiklik yapılmıştır. 

Önceki uygulamada kullanıcılarımızın netregister sisteminden (http://netregister.metu.edu.tr) aldıkları tek kullanımlık şifreleri 2 saatlik süre içerisinde geçerli olmaktaydı. Bu süreden daha fazla kullanım gerektiğinde ise 2 saatlik süre dolmadan sistemden yeniden şifre isteğinde bulunmaları gerekmekteydi. Yıl içerisinde gelen geri bildirimler göz önüne alınarak bu süre 12 saate çıkarılmıştır.

Kullanıcılarımız bundan sonra sistemden aldıkları tek kullanımlık şifreyi 12 saat boyunca kullanabilecekler, bu süre sonunda eğer yenilemezlerse tek kullanımlık şifre kullanım süresi dolacaktır.

Detaylı bilgi için;
http://bidb.odtu.edu.tr/682-yerleske-disindan-kutuphane-kaynaklarina-ulasim