Ekim'09

By bultenadmin on 03 May 2012

"Webmail"den "Horde"a ve "SquirrelMail"e Adres Defteri Aktarımı...

4 Nisan 2008 tarihli duyuru ile servisten kaldırılacağı duyurulan, ancak kullanıcılarımızın talepleri doğrultusunda hizmette tutulmaya (servisten kaldırılacağı notu ile) devam edilen "webmail" yazılımının, 27 Temmuz 2009 tarihinde devreye alınan e-posta sistemi ile bazı uyum sorunları olduğu gözlenmiştir. Geliştiricileri tarafından güncellenmesi durdurulan ve güvenlik açığı riski taşıyan bir yazılım olan "webmail" servisinin 19 Ekim 2009 tarihinde servisten kaldırılması planlanmıştır. Bu nedenle, "webmail" servisini kullanmakta olan kullanıcılarımızın bu tarihe kadar diğer e-posta servislerine geçiş yapmaları gerekmektedir.

Diğer e-posta servislerine geçişle birlikte, "webmail"deki adres defterinde tanımlı e-posta adreslerini diğer e-posta servislerinde de kullanmak isteyen kullanıcılarımızın, sözkonusu e-posta adreslerini, web tarayıcı üzerinden kopyalayarak, kişisel bilgisayarlarında oluşturacakları boş bir metin dosyası (word, notepad, wordpad, writer, vi, pico ....) içinde saklamaları ve kullanacakları e-posta servisine yeniden tanımlamaları gerekmektedir.

"Webmail"den "Horde"a ve "SquirrelMail"e adres defteri aktarımı ile ilgili ayrıntılı bilgiye,http://faq.cc.metu.edu.tr/index.php?yanit=218&lnk=ayrinti_sonuc adresinde bulunan "Webmail adres defterimi Horde ve SquirrelMail'e nasıl aktarabilirim?" başlığı altından ulaşılabilmektedir.

İnsan Bilgisayar Etkileşimi Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı yeni sayfasında...

Etkileşimli teknolojilerin (web siteleri ve diğer bilgisayar yazılımları gibi) kullanılabilirlik çalışmalarını gerçekleştirmek ile birlikte, akademik amaçlı araştırmalara ortam sağlamak, kamu ve özel sektör ile işbirliği yaparak daha kullanılabilir arayüzler geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'na bağlı olarak hizmet veren İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı yeni web sayfasına taşındı.

ODTÜ merkezi sunucuları üzerinde tanımlı web kullanıcı hesapları altında çalışabilen, kolayca içerik oluşturabilmesini, yönetilebilmesini ve organize edilebilmesini sağlayan ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan Drupal yazılımı ile hazırlanan yeni web sayfasına,http://ibe.bidb.odtu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

BİDB Güz Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Başlıyor...

2009-2010 Güz Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir.

Bu dönem Ekim ayında başlayacak olan seminerlerin bazıları, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgihttp://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

BİDB Servisleri Kullanım Kitapçıkları Güncellendi...

Kullanıcılarımıza BİDB Servislerini kullanırken yardımcı olması amacıyla hazırladığımız "ODTÜ Öğrencileri için Bilişim Servisleri El Kitabı" ve "ODTÜ Personeli için Bilişim Servisleri El Kitabı" güncellenmiştir.

Basılı halde öğrenci ve personelimize dağıtılan bu kitapların öğrenciler için hazırlanmış olan sürümüne, http://file.cc.metu.edu.tr/ccweb
/bidb_ccusg/ogrenci2009.pdf
 bağlantısından, personel için hazırlanmış sürümüne,http://file.cc.metu.edu.tr/ccweb/bidb_ccusg
/personel2009.pdf
 bağlantısından erişebilirsiniz.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın Yeni Web Sitesi...

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın web sitesi yenilenen altyapısı, grafik arayüzü ve içerik yapısı ile 23 Haziran 2009 tarihinde kullanıma açılmıştır.

Başkanlığımızda bulunan İnsan Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı'nda kullanılabilirlik testlerinden geçirilerek web standartlarına uyumlu olarak hazırlanan sitede, BİDB tarafından geliştirilen bir içerik yönetim yazılımı kullanılmakta olup, güncel duyuruların ve önemli olabilecek bilgilerin doğrudan site ana sayfasından dinamik olarak yayınlanması sağlanmaktadır. Ayrıca siteninSıkça Sorulan Sorular bölümünün altyapısı ve arayüzünde de değişiklik yapılarak sorular içerisinde arama yapabilme olanağı sağlanmıştır. BİDB web sitesine aşağıdaki adreslerden erişilebilir:

http://www.cc.metu.edu.tr
http://www.bidb.odtu.edu.tr

Siteyle ilgili görüş ve önerilerinizi sayfalarda yer alan geribildirim formu ile, BİDB iletişim kanallarına erişmede yaşadığınız sorunları ise İletişim bölümünde yer alan form ile iletebilirsiniz.