Aralık'09

By bultenadmin on 03 May 2012

BİDB Güz Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Devam Ediyor...

2009-2010 Güz Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir.

Bu dönem Ekim ayında başlayan seminerlerin bazıları, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgihttp://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

CISN 2009 / Aralık-17. Sayı...

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan ve bilişim dünyasından çeşitli konulara değinen, CISN (Computing & Information Services Newsletter) dergisinin 17. sayısı çıkmıştır.

Dergiye http://cisn.odtu.edu.tr adresinden erişebilirsiniz.

Temel Bilgisayar Kullanımı (TBK) Kitabı Güncellendi...

Başlangıç düzeyindeki bilgisayar kullanıcılarına temel bir kaynak oluşturması amacıyla hazırlanan Temel Bilgisayar Kullanımı Kitabı içeriği guncellenmiştir. Kişisel bilgisayarlar, Linux ve Windows işletim sistemleri, ofis programları ve İnternet hizmetleri ile ilgili giriş seviyesinde bilgiler içeren kitabın elektronik kopyasına http://file.cc.metu.edu.tr/ccweb/bidb_ccusg/TBK2009pub.pdf bağlantısından ulaşılabilmektedir.

 E-Posta Kotaları Yenilendi...

Kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda 27 Temmuz 2009 tarihinde yenilenmiş olan elektronik posta (e-posta) sisteminde bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda, önceki e-posta sistemindeki merkezi kota kontrol mekanizması (OLDINBOX, vb. oluşturulması) uygulamadan kaldırılarak "e-posta kotası" uygulamasına geçilmiş ve kullanılarımıza, mevcut disk (dosya) kotalarına ilave olarak aşağıdaki miktarlarda "e-posta kotası" tahsis edilmiştir.

Akademik Personel: 1.5 GB 
İdari Personel ve Araştırma Görevlileri: 750 MB 
Öğrenci: 250 MB

Kullanıcılarımızın, e-posta ve disk kotalarının güncel kullanım durumlarını takip edebilmeleri için "horde" programında düzenlemeler yapılmış; e-posta kotaları %90 düzeyinde doluluk oranına ulaşan kullanıcılarımızın merkezi e-posta sistemi vasıtasıyla periyodik olarak uyarılmalarına olanak sağlayan yeni bir sistem geliştirilmiştir.

"E-posta kotası" uygulamalarında, kotanın aşılması durumunda, gelen e-postaların geri dönmesi söz konusu olduğundan, kullanıcılarımızın kendilerine tahsis edilmiş olan e-posta kotalarını kontrollü kullanmaları ve sistemden gelen uyarıları dikkate almaları önem taşımaktadır.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://faq.cc.metu.edu.tr/index.php?yanit=239&lnk=ayrinti_sonuc adresinden erişilmesi mümkündür.