Mart'10

By bultenadmin on 03 May 2012

BİDB Bahar Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Başlıyor...

2009-2010 Bahar Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir.

Bu dönem Mart ayında başlayan seminerlerin bazıları, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgihttp://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

ODTÜ Blog Servisi Açıldı...

ODTÜ Blog Servisi, Şubat ayındahttp://blog.metu.edu.tr adresinde kullanıma sunulmuştur. İnternet dünyasında web günlüğü olarak bilinen "Blog" uygulamaları kişilere kendi web günlüklerinde (Blog'larında) yazılarını yayınlayabilecekleri ve okuyucu yorumlarını alabilecekleri bir ortam sunmayı amaçlayan uygulamalardır.

Kullanıcılarımız, merkezi sunucular üzerinde tanımlı kullanıcı kodları ile servise giriş yaparak, "http://blog.metu.edu.tr/kullanıcı_kodu" şeklindeki adreslerden ulaşılan kişısel blog sayfalarını oluşturabilirler. Blog servisinden yararlanmak isteyen kullanıcılarımızınhttp://blog.metu.edu.tr/kullanim-sozlesmesi/adresinde belirtilen kurallara uyması gerekmektedir.

Blog servisi ve kullanımı ile ilgili oluşturulan çeşitli yardım materyallerine (belge, video)http://blog.metu.edu.tr adresindeki "Sıkça Sorulanlar" ve "Yardım" başlığı altından ulaşılmakla birlikte; servis hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen kullanıcılarımız için düzenlenmiş olan blog kullanımına yönelik seminerlere ait videolarahttp://seminer.cc.metu.edu.tr/video/blog.phpbağlantısından ulaşılmaktadır.

Kullanıcılarımız blog servisi ile ilgili soru ve sorunlarını blogadm@metu.edu.tr adresine iletilebilirler.

ODTÜ Kurumsal Portal Platformu Hizmete Girdi...

Üniversitemizin Bilgi Teknolojileri (BT) Hizmetlerinin bütünsel bir yapı içinde sunulmasını sağlamak amacıyla sürdürülmekte olan Bütünleşik Bilgi Sistemi (BBS) projesi çalışmaları kapsamında oluşturulan ve farklı teknolojilere sahip çeşitli BT hizmetlerine tek noktadan erişilmesini sağlayan ODTÜ Kurumsal Portal Platformu, 8 Mart 2010 Pazartesi günühttp://portal-test.metu.edu.tr adresinde test kullanımına açılmıştır.

Başlangıç yapısı içinde 3 ayrı kullanıcı grubunun (Akademik Personel, İdari Personel, Öğrenci) merkezi kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapabildiği; Elektronik Bordro (E-bordro), Telefon Rehberi, Blog, Forum, Google harita vb. çeşitli yeni araçların test amaçlı olarak kullanıma sunulduğu Kurumsal Portal ile ilgili ayrıntılı bilgiler Portal ana sayfasında yer almaktadır. Portal hizmetinin içeriği ve altyapısı, BBS projesi kapsamında geliştirilmeye devam edilecek, yenilikler mensup ve öğrencilerimize duyurulacaktır.

Kurumsal Portal ile ilgili katkıların, portal içerisindeki "Bize Ulaşın" bağlantısından erişilen form aracılığıyla veya portal-destek@metu.edu.tr adresine e-posta yoluyla iletilmesi mümkündür.

SPSS 15 ve IBM SPSS 18 Yazılımı...

Üniversitemiz yerleşkesinde lisanslı olarak kullanılmakta olan SPSS 15 Windows yazılımının yeni sürümü olan IBM SPSS 18, 01 Mart 2010 Pazartesi günü kullanıma sunulmuştur. Bu nedenle yazılımın eski sürümünü hali hazırda kullanmakta olan kullanıcılarımızı ve ilgili bölüm ve birim bilgisayar koordinatör ve destek birimlerini ilgilendiren bilgiler aşağıda bulunmaktadır.

1- Yazılımın yeni sürümle birlikte adı değişmiştir. Yeni sürüm, ilan edilen PASW 18 isminden sonra nihai olarak yazılımı satın alan firma adıyla "IBM SPSS 18" şeklinde adlandırılmıştır. IBM SPSS 18 geriye dönük olarak uyumludur, eski sürüm SPSS dosyaları ile sorunsuz şekilde çalışmaktadır.

2- SPSS firmasının lisanslama koşullarından dolayı, IBM SPSS 18'in servise konduğu 01 Mart 2010 Pazartesi gününden itibaren SPSS 15 hizmetten kaldırılmıştır. Bu nedenle, halen SPSS yazılımını kullanmakta olan mensuplarımızın yazılımın yeni sürümü olan IBM SPSS 18 yazılımını bilgisayarlarına kurmuş olmaları gerekmektedir.

Kurulum ve lisans sunucusu ile ilgili bilgilere http://yazilim.cc.metu.edu.tr adresindeki SPSSbağlantısından ulaşılabilmektedir.

Yazılımın kaynak dosyalarına ftp://ftp.cc.metu.edu.tr
/PackagePrograms/Pasw18_spss/
 adresinden ulaşılabilmektedir.

ODTÜ Fotoğraf Galerisi Yenilendi...

ODTÜ web sitesinde yer alan fotoğraf albümü yenilenerek, ODTÜ Fotoğraf Galerisi ismiyle kullanıma sunulmuştur. http://gallery.metu.edu.tradresinden erişilen ODTÜ Fotoğraf Galerisi içerisinden, ODTÜ ile ilgili çok sayıda fotoğrafa, Ankara ve Kıbrıs yerleşkelerinin haritalarına, ODTÜ web sitesi arşivine, çeşitli boyutlarda ODTÜ logolarına, içerisinde çok sayıda ikon ve masaüstü resimlerin yer aldığı masaüstü temalarına erişilebilmektedir. Kullanıcılarımızın, galeri içerisindeki e-kart modülü aracılığıyla, galeride yer alan fotoğraf, harita, logo vb. tüm görselleri başkaları ile de paylaşmaları mümkündür.

Kablosuz Ağ Servisi Alanı Genişletildi...

2009 Aralık ayı itibari ile kablosuz ağ altyapımızda genişleme işlemleri tamamlanmıştır, 2010 Şubat ayı itibari ile faaliyete geçirilmiştir. Toplam 340 erişim noktası ile ODTÜ Ankara Yerleşkesi'nde servis verilmektedir. Cihazlarımızın çoğu 802.11 a/b/g/n standartlarında yayın yapmaktadır. Türkiye'deki üniversiteler arasında ilk kez ODTÜ tarafından uygulanılan 802.11-n kablosuz ağ bağlantı standardı, mobil cihazında bu standarda desteği bulunan kullanıcılarımıza 300Mb/s hızında ağımıza bağlanma imkanı sağlamaktadır.

Kablosuz ağa bağlanabilmek için gerekli bilgiye,http://www.bidb.odtu.edu.tr/ccmscontent
/articleRead/articleId/655
 bağlantısından ulaşabilirsiniz.