Haziran'10

By bultenadmin on 03 May 2012

ODTÜ Google Harita Servisi Açıldı...

Google altyapısı kullanılarak hazırlanan etkileşimli ODTÜ harita servisi aşağıdaki adreslerden kullanıma sunulmuştur:

http://harita.odtu.edu.tr (Türkçe arayüz)
http://map.metu.edu.tr (İngilizce arayüz)

Servise ODTÜ Portalı'ndaki (http://portal-test.metu.edu.tr) 'Uygulamalar' bölümü ile ODTÜ web sitesindeki 'ODTÜ Hakkında' bölümünden de erişim sağlanmaktadır. Harita servisini kullanarak aşağıdaki temel hizmetlerden yararlanabilirsiniz:

    • Yerleşkedeki bina, otopark vb. mekan bilgilerinin kategoriler altından veya arama yapılarak sorgulanabilmesi,
    • Ankara'nın çeşitli noktalarından yerleşkeye ulaşım rotalarının görüntülenmesi,
    • Yerleşke içi ring servisi rotalarının görüntülenmesi,
    • Harita üzerinde işaretli herhangi bir mekanın konum bilgisine bağlantı verilebilmesi

Servis ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi 'Geribildirim' bağlantısından erişilen form yoluyla iletebilirsiniz.

Türkiye'de İnternet 18 Yaşında...

Her yıl Nisan ayının ilk iki haftası tüm Türkiye'de İnternet Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 5-18 Nisan tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerde Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 350 İlköğretim Okulu öğrencisine İnternet kullanımı ve güvenlik ile ilgili seminerler verilmiştir. İnternet Haftası etkinlikleri ile ilgili detaylı bilgiye,http://internethaftasi.org.tr/hafta10/bağlantısından ulaşılabilmektedir. 

CISN 2010 / Mayıs 18. Sayı...

İlk sayısı 1994 yılında CC-NEWS adıyla ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan CISN (Computing & Information Services Newsletter) dergisinin 18. sayısı çıkmıştır. CISN, okuyucularına bilişim sektörü hakkındaki güncel bilgilerin ve yeni haberlerin ulaştırılması hedeflenmekte, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yerleşke geneline verilen hizmetler, sıkça sorulan sorulara yanıtlar okuyucularla paylaşılmaktadır. CISN dergisinin devamlılığına, ODTÜ BİDB çalışanları ve Bilişim Teknolojileri sektörünün uzmanları katkıda bulunmaktadır. Dergiye http://cisn.odtu.edu.tr, adresinden erişebilirsiniz.

822'li PRI Hatlarının Kapatılması...

Üniversitemiz bilişim servislerine, yerleşke dışından erişim sağlanması amacıyla 2000 yılından bu yana PRI teknolojisi ile verilmekte olan çevirmeli modem hatları servisi (0 822 3141014), zaman içinde gelişen alternatif teknolojilerin (ADSL, 3G, vb.) sunduğu yüksek kapasite ve fiyat avantajı ile birlikte misyonunu tamamlama noktasına gelmiş ve bu doğrultuda kullanım oranı oldukça düşük düzeylere inmiştir. Bu nedenle, 0 822 3141014 no'lu çevirmeli modem hatları servisi 1 Temmuz 2010 Perşembe gününden itibaren kullanımdan kaldırılacaktır.