Kablosuz ve Yurtlar Bağlantısı

By bultenadmin on 11 April 2012

Yurtlar Bölgesi Ağ Bağlantısı:

Yurtlar bölgesinde kalan kullanıcılarımız, kaldıkları yurda kayıt yaptırdıktan sonra, bulundukları yurdun ağından yerleşke omurgasına bağlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Ağa bağlanacak olan cihazlarının ağ sistemine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt işlemi, kullanıcı kodu ve şifre ikilisi ile girilen http://netregister.cc.metu.edu.tradresinden yapılmaktadır. Bu adreste, ağa bağlanması istenilen cihazın kablolu ağ arayüzünün MAC adresi girilerek kayıt işlemi tamamlanır. Kayıt işlemi sırasında IP adresi, alt ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS IP adresleribilgileri verilmektedir. Bu bilgilerin ağ bağlantısı istenilen cihazın kablolu ağ arayüzüne tanımlanaması yapıldıktan sonra, kullanıcılarımız ağa bağlanabilmektedir.

Yurtlar bölgesinden kablolu ağ ile ilgili soru ve sorunlarınızı için ykoord@metu.edu.tradresinden e-posta ile ya da 2103362 dahili numaradan telefon ile yurtlar bölgesi bilgisayar koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirler.

Kablosuz Ağ Bağlantısı:

Kablosuz ağa bağlanmak isteyen kullancılarımız, iki farklı kablosuz yayın aracılığı ile yerleşke ağına bağlanabilmektedir. Bu yayınlardan birincisi olan ng2k yayından faydalanmak isteyen kullanıcılarımız, kullanıcı kodu parola ikilisi ile http://netregister.cc.metu.edu.tradresinden ağ bağlanması istenilen cihazınkablosuz ağ arayüzünün MAC adresini kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Kayıt sonrasında hemen kablosuz ağdan faydalanılmaktadır. İkincisi yayın olan eduroam hizmetinden kullancılarımızı işletim sistemlerine bağlı olarak gerekli ayaları yapıldıktan sonra kullanıcı adı ve parola ikilisi ile faydalabilmektedir.

Detaylı bilgiye ve ayarlara,http://kablosuz.bidb.odtu.edu.tr bağlantısından ulaşılabilir.