Mart'11

By bultenadmin on 11 April 2012

Kablosuz ve Yurtlar Bağlantısı...

Yurtlar Bölgesi Ağ Bağlantısı:

Yurtlar bölgesinde kalan kullanıcılarımız, kaldıkları yurda kayıt yaptırdıktan sonra, bulundukları yurdun ağından yerleşke omurgasına bağlanma hakkına sahip olmaktadırlar. Ağa bağlanacak olan cihazlarının ağ sistemine kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt işlemi, kullanıcı kodu ve şifre ikilisi ile girilen http://netregister.cc.metu.edu.tradresinden yapılmaktadır. Bu adreste, ağa bağlanması istenilen cihazın kablolu ağ arayüzünün MAC adresi girilerek kayıt işlemi tamamlanır. Kayıt işlemi sırasında IP adresi, alt ağ maskesi, ağ geçidi ve DNS IP adresleribilgileri verilmektedir. Bu bilgilerin ağ bağlantısı istenilen cihazın kablolu ağ arayüzüne tanımlanaması yapıldıktan sonra, kullanıcılarımız ağa bağlanabilmektedir.

Yurtlar bölgesinden kablolu ağ ile ilgili soru ve sorunlarınızı için ykoord@metu.edu.tradresinden e-posta ile ya da 2103362 dahili numaradan telefon ile yurtlar bölgesi bilgisayar koordinatörlüğü ile iletişime geçebilirler.

Kablosuz Ağ Bağlantısı:

Kablosuz ağa bağlanmak isteyen kullancılarımız, iki farklı kablosuz yayın aracılığı ile yerleşke ağına bağlanabilmektedir. Bu yayınlardan birincisi olan ng2k yayından faydalanmak isteyen kullanıcılarımız, kullanıcı kodu parola ikilisi ile http://netregister.cc.metu.edu.tradresinden ağ bağlanması istenilen cihazınkablosuz ağ arayüzünün MAC adresini kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Kayıt sonrasında hemen kablosuz ağdan faydalanılmaktadır. İkincisi yayın olan eduroam hizmetinden kullancılarımızı işletim sistemlerine bağlı olarak gerekli ayaları yapıldıktan sonra kullanıcı adı ve parola ikilisi ile faydalabilmektedir.

Detaylı bilgiye ve ayarlara,http://kablosuz.bidb.odtu.edu.tr bağlantısından ulaşılabilir.

ODTÜ Forum Servisinde Değişiklik...

13 Aralık 2010 tarihinden itibaren,http://forum.metu.edu.tr adresinde hizmet vermekte olan ODTÜ Forum Servisi kullanımdan kaldırılarak, yerine Portal (http://portal-test.metu.edu.tr) içerisindeki forum ortamı kullanılmaya başlanmıştır. Elektronik Bordro (E-bordro), Telefon Rehberi, Blog, Forum, Google harita vb. çeşitli yeni araçların test amaçlı olarak kullanıma sunulduğu Kurumsal Portal ile ilgili detaylı bilgiye web sayfası üzerinden ulaşılabilir.

ABBYY FineReader 10.0 Corporate Edition Yazılımı...

Üniversitemizde lisanslı olarak kullanılmakta olan OCR (optik karakter tanıma) yazılımı olan ABBYY FineReader'ın "FineReader 10.0 Corporate Edition" sürümü erişime açılmıştır. Yazılım, basılı dokümanların tarandıktan sonra dijital ortama aktarılabilmesi; jpg, pdf vs. formatlı görsel dosyaların, taranmış belgelerin metin dosyaları olarak düzenlenebilmesi gibi işlemlere olanak sağlamaktadır. Türkçe karakter ve sözlük desteği de mevcut olan FineReader, ağ üzerinden lisanslama ile sadece ODTÜ yerleşkesinde çalışabilmektedir.

Yazılım ftp://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Abbyy_finereader_10/ konumundan indirilebilmekte, yazılım ve kurulumla ilgili bilgilere http://yazilim.cc.metu.edu.tr/ ve http://bidb.odtu.edu.tr/374-abbyy-finereader-
yazilimi
 adreslerinden (Türkçe, İngilizce) erişilebilmektedir.

Mathematica Yazılımının 8. Sürümü...

Üniversitemizde lisanslı olarak kullanılmakta olan simgesel ve sayısal hesaplama yazılımı Mathematica'nın 8. sürümü erişime açılmıştır. Mathematica 8, ftp://ftp.cc.metu.edu.tr/PackagePrograms/Mathematica/Mathematica_8/ adresinden indirilebilmekte, yazılım ve kurulumla ilgili bilgilere http://bidb.odtu.edu.tr/386-mathematica-yazilimi adresinden erişilebilmektedir.

BİDB Bahar Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Başlıyor...

2010-2011 Bahar Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir.

Bu dönem Mart ayında başlayan seminerlerin bazıları, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgi http://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.