Mayıs'09

By bultenadmin on 05 May 2009

Kiosk Bilgisayarlar Hizmetinizde...

         

BİDB Bahar Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Devam Ediyor...

Kullanıcılarımızın kısa süreli İnternet erişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere çeşitli birimlere KIOSK bilgisayarlar kurulmuştur. 'İnternet Noktası' olarak adlandırılan KIOSK bilgisayarlar aşağıdaki binalarda kullanıcılarımızın hizmetine sunulmuştur:

  • Merkez Mühendislik 
  • Kafeterya 
  • Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı 
  • Kütüphane 
  • Sağlık ve Rehberlik Merkezi
 

2008-2009 Bahar Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir.

Bu dönem, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, bazı eğitim ve seminerler canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgi http://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

 

5651 Sayılı Kanunla İlgili Bilgilendirme Toplantısı...

 

ODTÜ Web Kullanıcıları için İçerik Yönetim Sistemi: DRUPAL

16 Mart 2009 tarihinde Kültür Kongre Merkezi'nde akademik ve idari birimlerimizde bilişim altyapısından sorumlu birim yöneticileri ile bilişim altyapısı teknik sorumlularına (sistem, ağ vb. sorumluları) yönelik düzenlemiş olduğumuz 5651 sayılı kanun hakkında bilgilendirme toplantısında yapılan sunumlara http://coordinators.metu.edu.tr adresinde "Sunumlar" bağlantısı altından erişebilirsiniz.

 

 

ODTÜ web kullanıcıları (wwwxxx vb.) Drupal içerik yönetim sistemini kullanarak web sitesi hazırlayabilirler. Bunun için yapmanız gereken ayarlar ile ilgili bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bölüm/Birimlere IP Yönetim Arayüzü...

 

OpenSUSE İşletim Sistemi Güncellemeleri ODTÜ FTP Sitesinde...

Bölüm ve Birimlere iç IP dağıtım ve kayıt altına alma işlemlerinde destek olmak, IP kayıtlarının ilgili fiziksel adreslerle (MAC) eşleştirilerek birim içi ağ güvenliğini ve izinsiz IP adresi kullanımını azaltmak amacıyla  web tabanlı IP yönetim arayüzü uygulaması geliştirilmiştir.

Sisteme yeni kayit girilmesi, listelenmesi, misafir kullanicilarin sureli kaydi ve güncelleme işlemleri, Bölüm/birim tarafından yetkilendirilmiş bilgisayar koordinatörleri tarafindan http://netregister.cc.metu.edu.tr adresi üzerinden yapılmaktadır.  Sisteme girilen tanımlar birkaç dakika içerisinde aktif hale gelmektedir.

Konu ile ilgili bilgi almak, yeni yapiya gecmek isteyen bolum ve birimlerimizin BİDB Network grubu ile iletisime gecmeleri gerekmektedir.

 

ODTÜ FTP sitesinin resmi yansısı olduğu yerlere OpenSUSE işletim sistemi de dahil edilmiştir. Bu sayede kullanıcılarımız gerekli güncellemeleri ftp.metu.edu.tr adresi üzerinden yapabilmektedirler.

ODTÜ FTP Sitesi Resmi Yansıları: 

*Linux Kernel ( ftp.kernel.org )
*Debian OS ( ftp.debian.org )
*Debian OS Multimedia
*Debian OS Volatile
*Pardus OS
*Ubuntu OS
*OpenSUSE