Mart'09

By bultenadmin on 22 April 2009

Yanıltıcı E-Posta Mesajları Hakkında Uyarılar...

         

13. INET-TR Konferansı 'İnternet ve Demokrasi' Temasıyla ODTÜ'de Düzenlendi...

Daha önce yapmış olduğumuz duyurularda da belirtilmiş olduğu üzere, son zamanlarda, Üniversitemizin e-posta servisi tarafından geliyormuş gibi gösterilen ve kullanıcı kodu, şifre, vb. kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalar gönderilmektedir. İnternet dünyasında (Ör. bankacılık, vb. alanlarda) sıklıkla rastlanmakta olan ve "Phishing" olarak adlandırılan bu tür e-postalar, bilgileri çalmayı ve kötü amaçlar için kullanmayı hedefleyen girişimlerdir. ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, kullanıcılarından bu tür bilgileri web ya da e-posta aracılığıyla göndermesini kesinlikle istememektedir. Bu tür mesajları lütfen dikkate almayınız ve şifrenizi hiçbir durumda, sözlü veya yazılı olarak bir başkasına vermeyiniz. Şifrenizi bir başkası ile paylaştıysanız mutlaka en kısa sürede değiştiriniz. Bu tür e-postaların bir bölümü merkezi sunucularımız üzerinde otomatik olarak filtrelenmekte ve hiçbir zaman kullanıcılarımıza ulaştırılmamaktadır. Ancak, kurumların spam filtrelerine takılmaması için kaynak ve içerikleri "Phishing" faaliyeti içinde olan kişilerce sürekli olarak değiştirilmekte olan bu tür e-postaların dağılımının tümüyle engellenmesi, bu çeşitlilik nedeniyle teknik olarak mümkün olamamaktadır.

 

 

Türkiye'de İnternet ile ilgili grupları bir araya getirerek İnternet'i tüm boyutlarıyla tanıtmak, geliştirmek, tartışmak, İnternet teknolojileri aracılığı ile toplumsal verimliliği artırmak ve toplumun dikkatini olabildiğince bu yöne çekmek amaçlarıyla, 1995'den beri her yıl ulusal boyutta düzenlenen INET-TR konferansı, bu yıl 1997 yılından sonra 2. kez, ODTÜ'de düzenlenmiştir. 21-22-23 Aralık 2008 tarihlerinde düzenlenen konferansta 'İnternet ve Demokrasi' ile 'İnternet yasakları' konuları öne çıkarılmış, İnternet teknolojileri yoluyla demokrasimizi nasıl geliştiririz, katılımı nasıl artırırız ve yolsuzlukları nasıl önleriz gibi konularda Siyasi Partilerin katıldığı paneller ile İnternet yasakları konusunda oturumlar yapılmıştır. Konferans ile ilgili detaylı bilgiye, http://inet-tr.org.tr bağlantısından ulaşılabilir.

BİDB Bahar Dönemi Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri Başlıyor...

 

BİDB Bilgisayar Salonlarında Özgür Yazılım Dünyasını Keşfedin...

2008-2009 Bahar Dönemi süresince Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından her dönem düzenlenen, "Bilgisayar Kullanıcı Eğitim ve Seminerleri" tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir. Bu dönem Mart ayında başlayacak olan seminerlerin bazıları, geçtiğimiz dönemlerde de olduğu gibi, canlı yayından da takip edilebilecektir. Canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgi http://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

 

BİDB tarafından işletilen bilgisayar salonlarında Open Suse Linux İşletim Sistemi kullanıma sunulmaktadır. Bilgisayar salonlarının konfigürasyonları, açık oldukları saatler ve kullanım kuralları ile ilgili detaylı bilgiye, http://pc-salon.bidb.odtu.edu.tr/ bağlantısından erişebilirsiniz.