Ekim'08

By bultenadmin on 22 April 2009

Turnitin; İntihal Tespit Programı...

         

HORDE Kullanıcılara Kolay Arayüzler Sağlıyor...

İntihal tespiti yapılmasına olanak sağlayan İnternet tabanlı Turnitin yazılım hizmetinin Üniversitemiz bünyesinde kullanımı için 2000 kullanıcılı lisansı satın alınmıştır. Üyesi olduğumuz Turnitin intihal tespit hizmeti üniversitemiz tarafından sınırlı sayıda (ödevi/makalesi yüklenecek öğrenci sayısı) kullanıcı hesabı lisansı ile alınmış olup, uygulamanın çok sayıda öğrencinin ödev hazırladığı derslerde kullanılması (Instructor tarafından çok sayıda öğrenciye hesap açılması) lisans sayısının kısa sürede tükenmesine neden olacaktır. Bu nedenle yazılım, tez, kitap ve süreli akademik yayınlarda yayınlanmak üzere yazılmış makaleler ve basılmaya aday çalışmaların kontrol edilmesi amacıyla kullanıma sunulmuştur. Bu hizmetin öğretim üyelerimiz tarafından kullanılabilmesi için, Turnitin servisine üye olunması ve "Instructor" tanımının yapılması gerekmektedir. Turnitin yazılımını kendisi ve öğrencileri için kullanmak isteyen öğretim üyelerimizin, swadminmetu.edu.tr adresine eposta göndermesi durumunda gerekli üyelik işlemleri Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından sağlanacaktır. Söz konusu çalışmalarda, intihal tespitinin yapılabilmesi için, bu belgelerin Turnitin yazılımına, ilgili web sitesi üzerinden aktarılması gerekmektedir. Aktarılan belgeler, Turnitin arşivlerinde yer alan mevcut belgelerle (güncel web sayfaları, elektronik veritabanlarında yer alan dergi/makaleler, elektronik kitaplar, vb.) karşılaştırılmakta ve değerlendirme sonuçları bildirilmektedir. Konuyla ilgili tanıtıcı bilgilere http://www.turnitin.com/ adresinden ulaşılabilmesi mümkündür.

 

Horde (https://horde.metu.edu.tr), ODTÜ merkezi kullanıcı hesabınıza bağlı e-posta hesabınızdaki mesajlarınızı görüntüleyebileceğiniz, takvim, görevler, notlar gibi uygulamalarla işlerinizi organize edebileceğiniz, ODTÜ Merkezi kullanıcı hesabı işlemlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz bir e-posta servisi arayüzüdür. Bütün bu özelliklere ek olarak, Horde'ye eklenebilecek bir çok eklenti uygulamalar (örn. google arama alanı, bir dış web sayfası görüntüleme vb) ile kullanıcılarımız için önemli olan bir çok bilginin bir arada sunulması sağlanmaktadır. Horde arayüzünü kullanarak, kota bilgilerinize ulaşabilir, dosya transferi yapabilir ve merkezi sistemler üzerinde tanımlı olan şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Tüm bu servisler ile ilgili detaylı bilgiye, https://horde.metu.edu.tr/ adresi altında yer alan 'Horde Nedir' bağlantısından erişebilirsiniz.

 

Makine PC Salonumuz Kullanıma Açılmıştır...

 

Bir süredir tadilat çalışmalarından dolayı geçici olarak kullanıma kapatılmış olan Makine Bölümü PC Salonu (Makine Müh. Bölümü, A Blok), kablolama, elektrik ve salon altyapısı yenilenerek tekrar kullanıma açılmıştır.

FTP Sunucusunun Resmi Yansı Olduğu Uygulamalar

 

METU-CA Sertifikasını Bilgisayarınıza Yüklediniz mi?

ODTÜ ftp sunucusu (ftp://ftp.metu.edu.tr), aşağıda isimleri bulunan açık kaynak kodlu işletim sistemleri ve linux çekirdeği resmi yansılığı yapmaktadır. Bu sayede kullanıcılarımız gerekli güncellemeleri ftp.metu.edu.tr adresi üzerinden yapabilmektedirler.

  • Linux Kernel (ftp.kernel.org)
  • Debian OS (ftp.debian.org)
  • Debian OS Multimedia
  • Debian OS Volatile
  • Pardus OS
  • Ubuntu OS
 

METU-CA merkezi sunucularda çalışan http, pop, imap ve v.b. servisler için kullanılabilen sunucu sertifikalarını üretmek ve yönetmek için kurulmuş elektronik sertifika otoritesi uygulamasıdır. METU-CA tarafından üretilen sunucu sertifikalarının kullanıldığı servislerde sertifikanın tanınmadığına dair uyarı mesajı almamak için e-posta iletişim aracınıza veya tarayıcı programınıza METU-CA kök sertifikasının tanıtılması gerekmektedir. Bunun için öncelikle METU-CA kök sertifikasının bulunduğu dosyanın kullandığınız bilgisayara kaydedilmiş olması lazımdır. Bu dosyayı bilgisayarınıza indirmek için yapmanız gerekenlere, http://www.bidb.odtu.edu.tr/index.php?go=tsg⊂=CA bağlantısından erişebilirsiniz.