Mayis'08

By bultenadmin on 22 April 2009

  • ODTÜ, "eduroam" Ağında... 

ODTÜ, eduroam ağına dahil olmak için Türkiye'de ilk adım atan üniversite olarak, kablosuz alan ağında gerekli olan altyapıyı kurarak, Ekim 2007'den itibaren eduroam üyesi olmuştur. eduroam, yurtiçi ve yurtdışında eduroam'a üye olan akademik kurumlarda (üniversiteler vs.), ziyaretçi olarak bulunan öğrencilerin, akademik ve idari personelin, belli standartlar çerçevesinde güvenli bir şekilde İnternet erişimi kurmalarını sağlayan bir alt yapıdır.

Bu yapı, kullanıcıların ziyaret ettiği ve eduroam'a üye olan akademik kurumların sunmakta olduğu kablosuz ağ servisine kendi üniversitesinde kullanmakta olduğu kullanıcı bilgileri (örnek: kullanıcı adı - şifre) ile bağlanmasını ve ziyaret edilen akademik kurumların politikalarına göre söz konusu ağdan faydalanmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra eduroam ağına bağlanma yönteminin şifrelendirilmiş olması nedeniyle de kullanıcılar bu servisten faydalanırken kullanıcı doğrulaması işleminde güvenli bir yöntem kullanmış olmaktadırlar.

Servis ile ilgili detaylı bilgilere, http://eduroam.metu.edu.tr adresinden erişilebilmektedir.

  • Webmail Servisleri Yenilendi...

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından verilmekte olan merkezi e-posta servislerinde bazı yenilikler yapılarak, 9 Nisan 2008 tarihi itibariyle, "Squirrelmail" isimli web tabanlı yeni bir e-posta servisinin kullanıma açılmış ve halen kullanımda olan "webmail2" servisi güncellenerek yeni şekliyle "Horde" ismi altında hizmete sunulmuştur.

"Squirrelmail", sade ve basit bir arayüze sahip, kullanımı oldukça kolay bir e-posta servisidir. "Horde" ise, e-posta modülü olarak, halen kullanımda olan "webmail2" servisinin son sürümünü içermekte olup; e-posta dışında, web üzerinden dosya transferi yapılmasına olanak sağlayan "webFTP" modülü (dosya yöneticisi), takvim, not defteri, yapılacak işler listesi, şifre değiştirme arayüzü, kişiselleştirilebilen açılış sayfası, vb. araçları bünyesinde barındırmaktadır.

Kullanıcılarımız yeni servislere https://metumail.metu.edu.tr/ adresinden ulaşabilmektedirler. Yeni açılan servisler, sağladıkları yenilikler ve geçiş sürecine ilişkin bilgiler http://www.cc.metu.edu.tr/metumail adresinde bulunmaktadır.

  • Ulusal Ders Kaynakları Paylaşıma Açılıyor...

Amerika Birleşik Devletleri'nde 2000 yılında "Massachusetts Institute of Technology (MIT)" öncülüğünde başlatılan, daha sonra 19 farklı ülkeden çok sayıda üniversitelerin de katılımı ile yaygınlaşan Açık Ders Malzemeleri Projesi'nin (Open CourseWare Project) benzerini ülkemizde de hayata geçirmek için Türkiye Bilimler Akademisi öncülüğünde bir Ulusal Açık Ders Malzemeleri Projesi, 50'ye yakın üniversite, Yükseköğretim Kurumu ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu katkısı ile 2007 yılı içinde başlatılmış ve bu amaçla bir konsorsiyum kurulmuştur.

Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu üyelerinden olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bu konudaki test çalışmalarını Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından sağlanan altyapı desteğiyle tamamlamıştır. Hazırladıkları derslerle projeye katkıda bulunan ODTÜ öğretim üyelerinin ders malzemeleri, Öğretim Teknolojileri Destek Ofisi tarafından web ortamına uygun hale getirilmiş ve diğer üniversiteler ve hayat boyu öğrenme amacı ile kaynak ihtiyacı duyan kişilerin de serbestçe yararlanabilmesi için http://ocw.metu.edu.tr web adresinden erişime sunulmuştur.

Ulusal Açık Ders Malzemeleri Konsorsiyumu, aynı zamanda uluslararası konsorsiyumun da bir parçası olduğu için paylaşıma açılan ders malzemelerine tüm dünyadan ulaşılabilecektir. Bu sayede, ders malzemelerini paylaşıma açan öğretim üyeleri, otomatik olarak uluslararası topluluğun da bir parçası olacaklardır.

  • "İnternet Haftası" Etkinliklerle Kutlandı...

Bu yıl 07-18 Nisan 2008 tarihleri arasında kutlanan "İnternet Haftası"nda ODTÜ BİDB, "8 Yıllık Eğitime Destek Projesi" kapsamında bilgisayar salonu kurulan Ankara'daki 9 İlköğretim Okulu'ndan 7. ve 8. sınıf öğrencisi yaklaşık 230 kişiyi ODTÜ'ye davet ederek, Temel Bilgisayar Kullanımı ve İnternet konulu uygulamalı eğitim seminerleri vermiştir.