Eylül'07

By bultenadmin on 22 April 2009

  • BİDB'de Akıllı Kart Uygulamaları... 

Yerleşke içerisinde yürütülmekte olan Akıllı Kart projesi kapsamında, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı 2 farklı alanda akıllı kart kullanımına geçmiştir.

E-cüzdan uygulaması dahilinde BİDB tarafından verilmekte olan Yazıcı Çıktı Servisi başvuruları ve BİDB Kütüphanesi'nden temin edilen CD ve kitapçık satışlarında akıllı kartlar kullanılabilmektedir. Bu uygulama ile, ODTÜ içindeki "cüzdanmatik" cihazları kullanılarak kimlik kartlarına yüklenen sanal parayla bu hizmetlerden yararlanılabilmektedir.

Kimlik kartınıza sanal para yüklemek için yapılması gereken işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiye, http://www.smartcard.metu.edu.tr/sc-web-trk-
kartapara.html bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Elektonik kimlik uygulaması çerçevesinde ise, 1. ve 3. Yurt PC Salon giriş ve çıkışlarında akıllı kartlar kullanılmaktadır.

Akıllı kart kullanımı ve kampüsteki diğer akıllı kart uygulamaları ile ilgili daha detaylı bilgiye, http://www.smartcard.metu.edu.tr/ bağlantısından ulaşabilirsiniz.

  • E-posta Sunucusunda Adres Değişikliği... 

Merkezi e-posta servislerimizin iyileştirilmesi kapsamında yeni bir sunucu devreye alınmıştır. Bu nedenle, MS Outlook, Mozilla Thunderbird, Eudora, vb. masaüstü uygulamalarını kullanan kullanıcılarımızın, daha önce "mail.metu.edu.tr" olarak tanımlamış oldukları gelen posta (incoming mail) ayarlarını, yeni sunucumuzu belirtecek şekilde aşağıdaki gibi değiştirmeleri gerekmektedir.

Gelen Posta (incoming mail) sunucusu olarak:
pop3/pop3s servisi için; "pop3.metu.edu.tr"
imap/imaps servisi için; "imap.metu.edu.tr"

yazılmalıdır.

Ayarların nasıl yapılacağı ile ilgili ayrıntılı bilgi için, http://sss.bidb.metu.edu.tr/ adresi altında bulunan; Merkezi E-posta Servisi --> 'Gelen E-posta Sunucusu bilgisini mail.metu.edu.tr'den pop3.metu.edu.tr veya imap.metu.edu.tr olarak nasıl değiştirebilirim?' başlığından yararlanabilirsiniz.

  • CISN 2007 / Ağustos 13.Sayı... 

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yayınlanan CISN (Computing & Information Services Newsletter) dergisinin 13. sayısı çıkmıştır. Dergiye http://cisn.odtu.edu.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

  • Mobil Bilgi Sistemi Kayıt Dönemine Hazır....

Öğrencilerimizin otomasyon sistemlerinden mobil teknolojiler yoluyla bilgi almalarını sağlamak amacıyla MOİBS (Mobil Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi) adı verilen bir uygulama geliştirilmiştir. Bu uygulama kapsamında öğrenciler, not bilgilerini ve harç ödeme bilgilerini cep telefonları aracılığıyla 3226 servis numarasına kısa mesaj göndererek öğrenebileceklerdir.

Ayrıntılı bilgi edinme ve kayıt işlemleri, Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi web adresinde (https://oibs.metu.edu.tr/) öğrencilerimizin kullanımına açılmış olan 153 numaralı "Student Mobile Information" programı aracılığıyla yapılabilmektedir.

  • Spyware Yazılımlar Web Kullanıcılarını Tehdit Ediyor...

Bilgisayar kullanıcıları hakkında, kendilerinin rızası ve/veya bilgisi dışında veri toplayan yazılımlara "spyware" adı verilmektedir. Daha genel veya farklı anlamları da olan "malware" ve "adware" gibi adlar da spyware yerine kullanılabilmektedir. Birçok virüs gibi spyware'ler de en çok kullanılan işletim sistemlerinin ve yazılımların açıklarını kullanarak yayılmaktadır. Bu nedenle birçok spyware sadece Internet Explorer ile web sayfalarında gezinirken kullanıcıların karşısına çıkacak şekilde tasarlanmıştır. Spyware'lerden bilgisayarları korumak amacıyla geliştirilmiş güvenlik yazılımlarına Anti-Spyware adı verilir. Spyware yazılımlardan korunmak için detaylı bilgiye; http://security.metu.edu.tr/belge/Spyware_web.htm bağlantısından ulaşabilirsiniz.