BİDB Bülten- Mayıs'06

By bultenadmin on 22 April 2009

  • 5. Linux Şenliği 11-14 Mayıs 2006 tarihleri arasında ODTÜ KKM'de düzenleniyor.

5. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği bu yıl ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ve LKD (Linux Kullanıcıları Derneği) işbirliğinde 11-14 Mayıs 2006 tarihleri arasında ODTÜ KKM'de düzenlenmektedir. Katılımın ücretsiz ve herkese açık olduğu, Linux dünyasındakı son gelişmelerin yansıtıldığı, tüm Linux ve Özgür yazılım camiasina ulaşmayı hedefleyen bir çizgiye sahip olan şenlik, bildiri, seminer ve çalışma toplantılarını içeren bir formata sahiptir. Ayrıca ODTÜ-TV web sitesinden (http://odtutv.metu.edu.tr ) canli olarak izlenebilmektedir. Şenlik ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.

  • E-Posta Alışverişinde Bilgi Güvenliği nasıl sağlanabilir?

Kullanıcılarımızın ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı merkezi sunucuları üzerinde tanımlı kullanıcı hesapları ile erişilebilen @metu.edu.tr uzantılı adresleri kapsayan merkezi e-posta servisine güvenli bağlantı kullanarak erişim sağlaması, kullanıcı bilgilerinin güvenliği ve e-posta servisinin işleyişi açısından önem taşımaktadır. Outlook Express vb. e-posta istemcilerinin çoğu, ilk kurulumlarında varsayılan değer olarak güvenli olmayan bağlantı türünü kullanmaktadır. Bu dokümanda kullanıcılarımızın merkezi e-posta sunucusuna ODTÜ içinden ve dışından güvenli (SSL destekli) bağlantı ile erişimlerini sağlayabilmek için farklı e-posta istemcileri üzerinde yapmaları gereken işlemler anlatılmaktadır.

  • Bahar Dönemi BİDB Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri tamamlandı.

Her dönem Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak için düzenlenen "Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri", 2005 - 2006 Bahar dönemini tamamladı. Tüm öğrenci ve personelimize açık ve ücretsiz olan eğitimlerimizin bazılari bu dönem ilk defa canlı yayında da sunulmaya başlandı. Eğitimler, canlı yayın ve kayıtlar hakkında detayli bilgi http://seminer.cc.metu.edu.tr adresinde bulunmaktadır.

  • Kablosuz Alan Ağı genişletme çalışmaları tamamlandı.

ODTÜ Kablosuz Ağı kapsama alanı genişletme çalişmaları, Şubat 2006 itibariyle tamamlanmıştır. Bu kapsamda yerleşke içerisinde 62 konum, kablosuz ağa erişim noktası haline getirilmiş ve böylece ODTÜ yerleşkesinin büyük bir çoğunluğu kapsama alanı içine alınmıştır (bkz: http://www.cc.metu.edu.tr/filesTR/ng/Wireless.jpg ). ODTÜ Kablosuz Ağına bağlanmak için, ağ kaynaklarının güvenliği gereği http://netregister.cc.metu.edu.tr web sitesinden, ağa dahil olacak bilgisayarın MAC adresinin kullanıcının kendi adına kayıt ettirmesi gerekmektedir. Netregister web sitesine BİDB merkezi sunucuları üzerinde tanımlı kullanıcı kodu-şifre ikilisi ile giriş yapılmaktadır. Kayıt işlemini gerçekleştiren kullanıcılarımız, kablosuz ağı kullanmaya başlayabilecektir. Yapılmış olan kayıtlar, http://netregister.cc.metu.edu.tr adresinden kontrol edilebilir.

  • ODTÜ-TV yayın hayatına devam ediyor.

Mevcut altyapısı BİDB tarafından sağlanan ODTÜ-TV , GİSAM, Basın Ofisi, Radyo ODTÜ ve BİDB ortak çalışması ile yayın hayatına devam etmektedir. ODTÜ-TV ile ODTÜ'de gerçekleşen seminerler, konferanslar, dersler, oturumlar, web (Internet) üzerinden yerleşke içi ve yerleşke dışına aktarılabilmektedir. Bu şekilde ODTÜ-TV ile yapılan yayınlar, web üzerinden hedeflenen kullanıcılara ulaştırılmaktadır. ODTÜ-TV yayınlarına http://www.odtutv.odtu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilmektedir.

  • BİDB Akademik Bilişim 2006 Konferansına 10 bildiri ile katıldı.

9-11 Şubat tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesinde gerçekleştirilen Bilgi Teknolojileri Kongresi IV. Akademik Bilişim 2006 Konferansına ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı bünyesinden 13 bildiri sahibi toplam 10 bildiri ile katıldı. Bu bildirilerin başlıklarına ve yazarlarına ulaşmak için tıklayınız.