Aralık'06

By bultenadmin on 22 April 2009

  • Web Sihirbazı Hizmete Girdi...

Web sayfası hazırlamaya yönelik yeterli düzeyde bilgiye sahip olmayan kullanıcılarımızın, özgeçmiş veya kişisel ilgi alanlarına yönelik bilgilerini yerleştirebileceği basit web sayfaları hazırlamaya yarayan "Web Sihirbazı" aracı http://sihirbaz.odtu.edu.tr/ adresinde hizmete sunulmuştur. Web sihirbazi ile ilgili detaylı bilgilere, http://sihirbaz.bidb.odtu.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir. Bu araçtan yararlanmak için "Flash player" yazılımının bilgisayarınızda kurulu olması gereklidir. Flash player yazılımını edinmek isteyen kullanıcılarımız http://www.adobe.com/products/flashplayer/ sayfasından faydalanabilir.

  • Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri Devam Ediyor ...

Üniversitemiz öğrenci ve personeline bilgisayar dünyasını daha yakından tanıtmak amacıyla her öğretim yılı tekrarlanmakta olan "Bilgisayar Kullanıcı Eğitimleri", 2006 - 2007 Güz Dönemi için aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir. Eğitimler tüm öğrenci ve personelimize açık olup, ücretsizdir. Bu dönem bazı eğitimlerimiz canlı yayından takip edilebilecektir. Eğitimler, canlı yayın ve kayıtlar hakkında detaylı bilgi http://seminer.cc.metu.edu.tr/ adresinde dönem boyunca haftalık olarak yer alacak ve kayıt başvuruları bu adresten kabul edilecektir.

  • Yerleşke Dışından ODTÜ Kütüphanesi'nin Üyesi Olduğu Kaynaklara Erişim Sağlanıyor...

Mensup ve öğrencilerimizin ODTÜ Kütüphanesinin üyesi olduğu kaynaklara yerleşke dışından güvenli şekilde erişebilmelerinin sağlanması amacıyla Yerleşke Dışı Ön bellekleme Servisi verilmeye başlanmıştır. Servisten yararlanabilmek için yapılması gereken işlemlere, http://www.bidb.odtu.edu.tr/index.php?go=ng⊂=kutuphane adresinden ulaşılabilir. Kaynaklara ODTÜ içinden veya ODTÜ modem hatlarını kullanarak erişen kullanıcılarımızın bu adımları izlemesine gerek yoktur. Belirtilen işlemler, sadece kaynaklara ODTÜ dışından bir servis sağlayıcı üzerinden bağlantı yapılmak istenmesi durumunda geçerlidir.

  • Yedekleme Servisimiz Merkezi Sunucular Üzerinde Bulunan Kişisel Dosyaların Geriye Dönük Yedeklerine Ulaşıyor...

ODTÜ Bilgi Işlem Daire Başkanlığı, bünyesinde kullandığı döngüsel yedekleme olanağını kullanıcılarına da sunmaktadır. Kullanıcıların merkezi sunucular üzerinde bulunan kişisel dosyalarının, örneğin; e-postalar, oldinbox ve diğerlerinin, yedekleri her gece Maryland Universite'si tarafından Genel Kamu Lisansı ile geliştirilmiş olan "Amanda" yazılımı aracılığı ile alınmaktadır. Yedekleme sistemi her gece çalıştığından gün içinde oluşturulup silinen dosyaların yedeklenmesi mümkün olamamaktadır. Ayrıca sistem altı aylık bir zaman dilimini kapsadığı için altı aydan daha eski yedeklere geri dönülememektedir. Bu olanaktan yararlanmak isteyen kullanıcılarımız, http://backup.cc.metu.edu.tr adresindeki formu doldurarak yedekleme talebinde bulunabilirler.