Mart '13

By bultenadmin on 08 March 2013

METUCAM Noktaları ve Web Sayfası Yenilendi...

Üniversitemizin çeşitli noktalarından canlı görüntü sunmak amacıyla oluşturulan METUCAM sayfasının teknik altyapısı ve sayfa tasarımı yenilenmiş, sisteme yeni yayın noktaları eklenmiştir. http://metucam.metu.edu.tr adresinden hizmete sunulan METUCAM sayfası üzerinden izlenebilen BİDB, Eğitim Fakültesi, Kütüphane, Demiray Yurtları ve Yurtlar Bölgesi noktalarına stadyum, dolmuş durakları ve orta yürüyüş yolu görüntüleri de eklenmiştir.
   

Lisanslı Yazılımlara Güvenli Bağlantı Kuruluyor... 

Lisanslı yazılımlara güvenli bağlantı ile erişim sağlamak için ftp.cc.metu.edu.tr servisi  https://ftp.cc.metu.edu.tr adresinden hizmet vermeye başlamıştır.  ftp.cc.metu.edu.tr adresine Filezilla gibi ftp istemci programlarıyla güvenli bir bağlantı kurulabilmektedir.  Servise bağlantı güvenliğinin  standart hale gelmesi amacıyla yazılımlara erişim için verilen linklerin  ftp protokolü içermesi uygulamasına son verilmesi planlanmıştır. Yeni uygulama ile ftp.cc.metu.edu.tr'ye https protokolü ile erişim etkinleştirilmiş ve dosya indirme servisine bağlantı işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi sağlanmıştır. Ftp istemcisi ile bağlanmak isteyen kullanıcılar için ise ftps protokolü ile erişim desteği sağlanmıştır. Bu konuda bilgilendirici içeriğe, http://bidb.odtu.edu.tr/823-ftp-cc-039-ye-lisansli-yazilim-ftp-servisine-guvenli-erisim-ftpes adresinden ulaşılabilir.

 

Web Tabanlı Kablosuz Ağ Yetkilendirme Servisi Hizmete Alındı...

Kablosuz ağ servisini sisteme kayıt olmadan kullanabilmek için web tabanlı yetkilendirme servisi devreye alınmıştır. Bu servis sayesinde kulanıcılarımız "ng2k" ağında kullanmak istedikleri yeni cihazlarının MAC adresini sisteme kalıcı olarak kaydettirmek yerine her bağlanışlarında web üzerinden tek seferlik yetkilendirme işlemi yapabileceklerdir. Web yetkilendirmesinden faydalanmak isteyen kullanıcılarımız, ng2k yayınına bağlandıktan sonra https://netregister.metu.edu.tr adresine kullanıcı kodu ve şifreleri ile girerek "Real Time Authentication" seçeneği ile bağlantılarını yetkilendirebilirler. Kullanım sona erdiğinde yine aynı adresten yetkilendirme kapatılabilir.

 

Akıllı Kimlik Kartı Başvuru Uygulaması Geliştiriliyor...

Öğrencilerimizin akıllı kimlik kart başvurularını bir web arayüzü üzerinden yapmalarına imkan sağlayacak olan “Akıllı Kart Başvuru” otomasyonu uygulaması geliştirilmektedir. Bu uygulama sayesinde öğrencilerimiz  her türlü akıllı kart başvurularını yapabilir, hatalı/bozuk ve kayıp/çalıntı kart bildiriminde bulunabilir, programda belirtilen standartlara uygun yeni bir fotoğrafı bu program aracılığıyla sisteme yükleyebilirler. Yapılan işlemin ÖİDB tarafından aynı otomasyon sistemi kullanılarak  takibi ve kontrolünün ardından kimlik kartı basım süreci başlayacaktır. Çalışmaların yakın zamanda tamamlanarak uygulamanın devreye alınması hedeflenmektedir.

  
 

Merkezi İçerik Yönetim Sistemi Altyapısına Geçişler Devam Ediyor...

Merkezi İçerik Yönetim Sistemi (MİYS) üzerinden sunulmakta olan web sitelerinde kullanılan arayüz şablonlarının kurumsal kimlik standartları ile uyumlu hale getirilmesi ve geliştirilmesi için yapılan çalışmalar devam etmektedir. Geçiş yapılan web sitelerinin tablet bilgisayarlarda da sorunsuz izlenebilmesi sağlanmıştır. Şu an itibariyle 100 site MİYS altyapısı üzerinden sunulmakta ve 44 web sitesinin bu altyapı üzerinden sunulması için çalışmalara devam edilmektedir. MİYS üzerinde hizmete sunulmuş web sitelerinin güncel bilgisine http://miys.metu.edu.tr/liste adresinden ulaşılabilir.

 
 

ODTÜ Anasayfası Yenilendi...

ODTÜ web sayfası ile öğrenci-personel-mezun-araştırmacı kullanıcı grubu sayfalarının arayüzleri kullanıcılarımızın ihtiyaçları ve geribildirimleri doğrultusunda yenilenmiştir. Yenileme çalışması kapsamında ana sayfa üzerindeki bilgi alanlarında değişiklik yapılarak kullanıcıların hızlı erişim ihtiyacı bulunan bağlantılara ulaşımı için "E-hizmetler" bölümü eklenmiş, üniversitede gerçekleştirilen çeşitli etkinlik ve faaliyetlerle ilgili videoların haftalık olarak yayınlanacağı yeni bir bölüm oluşturulmuştur. Araştırmacılara yönelik kullanıcı grubu sayfasının (http://www.metu.edu.tr/tr/arastirmaci) içerik yapısı da Araştırmalar Koordinatörlüğü ile beraber yapılan çalışma sonucunda yenilenmiş ve kullanıma açılmıştır.

 

Lisanslı Yazılımlara Öğrenci Erişimi Genişletildi...

Lisans anlaşmalarının ve ağ lisanslama şeklinin teknik olarak izin verdiği lisanslı yazılımların öğrenci erişimine açılması için https://ftp.cc.metu.edu.tr ile paralel çalışan ve öğrenci hesaplarına açık  https://ftpstu.cc.metu.edu.tr adresi test amaçlı olarak kullanıma açılmıştır. Şu aşamada Symantec ve McAfee antivirüs yazılımları, Autodesk EMS paketleri (AutoCad, 3DSMAx vb.), Mathcad, Mathematica ve Matlab yazılımları erişilebilir durumdadır. Kurulum için  http://yazilim.cc.metu.edu.tr/ adresinde yer alan yazılım sayfasındaki talimatların izlenmesi gereklidir.

 
  

ODTÜ Blog Servisi Yenilenen Arayüz ve Özellikleriyle Yayında... 

2010 yılından bu yana http://blog.metu.edu.tr adresinden hizmet vermekte olan ODTÜ Blog Servisi'nin yeni sürümü devreye alınmıştır. Blog servisi, özel bir teknik bilgiye ihtiyaç olmadan ve kayıt olmayı gerektirmeden kişisel-kurumsal web sayfaları oluşturulmasını sağlamaktadır. Yeni sürüm ile birlikte 20 değişik görsel temadan biri seçilerek içerik olarak zenginleştirilmiş web sayfaları oluşturulabilmektedir.

Bu kapsamda aşağıda listelenen yeni özellikler Blog Servisi kullanıcılarının hizmetine sunulmuştur:

* Çoklu dil desteği
* Daha yüksek dosya kotası
* Yazılara ve sayfalara YouTube videoları ekleyebilme
* Taksonomi özelliği
* İletişim formu oluşturma
* Yazıların yanına küçük görsel ekleyebilme
* Yeni WordPress tema seçenekleri
* Son güncellenen, son kayıt olan blogların güncel bilgileri
* Kurumsal Kimlik Standartları ile uyumlu hazırlanmış, etkinlik takvimi ve slider seçeneklerini de içeren ODTÜ temalarının kişisel/kurumsal blog sayfalarında kullanılabilmesi
* Kurumsal blog sayfaları için alan adı eşleme olanağı (oluşturulan blog sayfalarına {kullanıcı kodu}.metu.edu.tr şeklinde adreslerden ulaşılabilmesi)
* Kurumsal blog sayfaları için XML Sitemap desteği

ODTÜ Blog Servisi merkezi sunucular üzerinde tanımlı kullanıcı kodları kullanılarak http://blog.metu.edu.tr/{kullanıcı-kodu} şeklinde ulaşılan blog sayfaları oluşturmayı sağlamaktadır. Servis ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye http://blog.metu.edu.tr adresinden ulaşılabilir.

 
 

ÖİDB' de Akıllı Kart ile Ödeme Sistemi Kuruldu...

Öğrencilerimizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nda ödeme işlemlerini kolaylıkla yapabilmelerini sağlamak amacıyla alt ve üst katlar için birer adet akıllı kart ile ödeme noktası kurulmuştur. Öğrencilerimiz bu ödeme noktalarından akıllı kartları ile ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu servisten yararlanmak isteyen öğrencilerimiz, cüzdanmatik veya bankamatik cihazlarından kartlarına para yüklemeleri gerekmektedir.

 

BBS Üzerinden Proje Tedarik Süreçleri Gerçekleştiriliyor...

Bu sene ilk defa Üniversite Kurumsal Portalı (http://portal.metu.edu.tr) üzerinden proje başvurularını gerçekleştiren ve projeleri kabul edilen araştırmacılar, projelerini Üniversite Kurumsal Portalı üzerinden yürütmeye başlamışlardır. Ayrıca proje tedarik süreçleri de Mart 2013 tarihi itibariyle Portal üzerinden başlatılarak takip edilebilmektedir.